School of Science and Technology
Fulltime Computing Programmes Student Portal

Menu

Winners of BestCoder: OUHK Computer Programming Contests

BestCoder - OUHK Computer Programming Contest is a yearly event organized by the computing programme team for students to test their programming and problem solving skills against each other. The winning teams will be selected to represent our university to the local ACM Collegiate Programming Contest.


BestCoder2019
  • Organizing Co-Chairs: Dr. Keith Lee, Dr. Kelvin LEE and Dr. Andrew LUI
  • Judges: Dr. Keith Lee, Y.C. Fung
  • Problem Setter: Dr. Keith Lee, Dr. TS LI, Bruce TONG, Y.C. Fung, Dr. Andrew LUI
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 4/4/2019. There were 11 teams and 7 problems to solve in the contest.

Winners (4/609) ($800 Cash Prize) :

  • Mr. HO Lok Tin Computing Y4
  • Mr. CHAN Koon Hang Computing Y4
  • Mr. WONG Lap Kan Computing Y4
BestCoderWinner2019

First Runners Up (2/214) ($500 Cash Prize) :

  • Ms. TANG Sau Yung Computing Y4
  • Mr. YIP Chun Yin Computing Y4
  • Ms. TSOI Wan Ting Christy Computing Y4

Second Runners Up (2/235) ($300 Cash Prize):

  • Mr. LAI Tit Hung Jackson Computing Y2
  • Mr. LI Bangjie Computing Y2


BestCoder2018
  • Organizing Co-Chairs: Dr. Keith Lee, Dr. Kelvin LEE and Dr. Andrew LUI
  • Judges: Dr. Keith Lee, Y.C. Fung
  • Problem Setter: Dr. Keith Lee, Dr. TS LI, Bruce TONG, Y.C. Fung, Dr. Andrew LUI
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 6/4/2018. There were 11 teams and 7 problems to solve in the contest.

Winners (6/362) ($800 Cash Prize) :

  • Mr. HO Lok Tin Computing Y3
  • Mr. MAK Kwai Ching Computing Y3
  • Mr. WONG Tsz Long Computing Y3
BestCoderWinner2018

First Runners Up (5/278) ($500 Cash Prize) :

  • Mr. TANG Chun Man Computing Y4
  • Mr. CHING Yu Hin Computing Y4
  • Mr. LAU Ka Chun, Gordon Computing Y4

Second Runners Up (4/273) ($300 Cash Prize):

  • Ms. WONG Yin Wai Computing Y3
  • Mr. YIP Chun Yin Computing Y3
  • Ms. TANG Sau Yung Computing Y3

Best Junior Team (3/627) (Merit):

  • Mr. KWOK Chun Wai Jason Computing Y2
  • Mr. CHOI Fung Hop Computing Y2
  • Mr. NGAN Kai Ho Computing Y2

BestCoder2017
  • Organizing Co-Chairs: Dr. Kelvin LEE and Dr. Andrew LUI
  • Judges: Dr. Keith Lee, Y.C. Fung
  • Problem Setter: Dr. Keith Lee, Dr. TS LI, Bruce TONG, Y.C. Fung
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 1/4/2017. There were 15 teams and 7 problems to solve in the contest.

Winners (4/217) ($800 Cash Prize) :

  • Mr. HO Lok Tin (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • Mr. CHUNG Sin Hang (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • Mr. YEUNG Pak Ho (BCOMPHITJ-9717-Y3)
BestCoderWinner2017

First Runners Up (3/142) ($500 Cash Prize) :

  • Mr. YUNG Sui Hung (BCOMPHITJ-9717-Y3)
  • Mr. CHING Yu Hin (BCOMPHITJ-9717-Y3)
  • Mr. TANG Chun Man (BCOMPHITJ-9717-Y3)

Second Runners Up (2/97) ($300 Cash Prize):

  • Ms. TANG Sau Yung (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • Ms. WONG Yin Wai (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • Mr. YIP Chun Yin (BCOMPHITJ-9717-Y2)

Best Junior Team (2/225) (Merit):

  • Mr. Coliamco HO Tin Sun (BENG-9720-Y2)
  • Mr. HO Kwan Yiu (BENG-9720-Y2)
  • Mr. LEE Man Kin (BENG-9720-Y2)

BestCoder2016
  • Organizing Co-Chairs: Dr. Kelvin LEE and Dr. Andrew LUI
  • Judges: Dr. Keith Lee, Y.C. Fung
  • Problem Setter: Dr. Keith Lee, Dr. TS LI, Bruce TONG, Y.C. Fung
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 1/4/2016. There were unprecedented 18 teams and 7 problems to solve in the contest.

Winners ($1000 Cash Prize):

  • TANG Chun Man (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • YUNG Sui Hung (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • CHING Yu Hin (BCOMPHITJ-9717-Y2)
BestCoderWinner2016

First Runners Up ($500 Cash Prize):

  • CHEN Yong Da (BCOMPHITF-Y4)
  • POON Ka Yin Calvin (BCOMPHITF-Y4)

Second Runners Up ($300 Cash Prize):

  • LAU Ka Chun Gordon (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • LAM Chun Yip (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • LO Wai Kiu (BCOMPHITJ-9717-Y3)

Best Junior Team (Merit):

  • YEUNG Pak Ho (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • HO Lok Tin (BCOMPHITJ-9717-Y1)
  • CHUNG Sin Hang (BCOMPHITJ-9717-Y1)

  • Judge: Dr. Kelvin LEE, Dr. Andrew LUI, Dr. TS LI, Bruce TONG, Dr. Keith Lee, Y.C. Fung
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 1/4/2015. There were eleven teams and the contest had 6 problems to solve.

Winners ($1000 Cash Prize):

  • YEE Cho Hin (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • TSUI Yiu Chuen (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • TANG Sin Hang (BCOMPHITJ-9717-Y2)

First Runners Up ($500 Cash Prize):

  • LEE Chung Yin (BSCHCF9707-Y3)
  • KWONG Yiu Hang Alvin (BSCHCF9707-Y3)
  • LI Ka Faat (BSCHCF9707-Y3)

Second Runners Up ($300 Cash Prize):

  • WONG Wing Kam (ENGJUPAS9720-Y3)
  • CHENG Wai Wang (BCOMPHITJ-9717-Y2)
  • CHAU Pak Yin (BSSCEF-Y3)

Best Junior Team (Merit):

  • TANG Chun Man (BCOMPHITJ-9717-Y1)
  • CHING Yu Hin (BCOMPHITJ-9717-Y1)
  • YUNG Sui Hung (BCOMPHITJ-9717-Y1)

  • Judge: Dr. Kelvin LEE, Dr. Andrew LUI, Dr. TS LI, Bruce TONG, Dr. Keith Lee, Y.C. Fung
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 2/4/2014. There were eleven teams and the contest had 6 problems to solve.

Two teams submitted solutions to all six problems and all the teams submitted for least two problems.

Winners ($1000 Cash Prize):

  • YEE Cho Hin (BCOMPHITJ-Y1) Coordinator
  • TSUI Yiu Chuen (BCOMPHITJ-Y1)
  • TANG Sin Hang (BCOMPHITJ-Y1)

First Runners Up ($500 Cash Prize):

  • FUNG Kwok Ho (BSCHWTF-Y3) Coordinator
  • FUNG Tsz Yau (BSCHWTF-Y3)
  • LI Cheuk Man (BSCHWTF-Y3)

Second Runners Up ($300 Cash Prize):

  • LEE Chung Yin (BSCHCF9707-Y2) Coordinator
  • KWONG Yiu Hang Alvin (BSCHCF9707-Y2)
  • LI Ka Faat (BSCHCF9707-Y2)

  • Judge: Dr. Kelvin LEE, Dr. Andrew LUI, Dr. TS Li
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 9/4/2013. Seven teams participated in the competition that ask the teams to solve up to six problems within 3 hours.

Two teams submitted solutions to all six problems and all the teams submitted for least three problems.

Winners ($1000 Cash Prize):

  • Mr. Chui Kei Kwong (BCOMPHITF-Y3)
  • Mr. Fung Yin Chun (BSCHCF-9707-Y2)

First Runners Up ($500 Cash Prize):

  • Mr. Wong Kwok Wai (BCOMPHITF-Y3)
  • Mr. Mak Hon Pun (BCOMPHITF-Y3)
  • Mr. Sit Kok Ho (BCOMPHITF-Y3)

Equal Second Runners Up ($300 Cash Prize):

Team 2:

  • Miss. Chan Ka Yan (BSCHCF-9707-Y3)
  • Mr. Lai Ho Nam (BSCHCF-9707-Y3)
  • Miss. Wong Yuk Chi (BSCHCF-9707-Y3)

Team 6:

  • Mr. Chan Kwun Tat (BSCHCF-9707-Y3)
  • Miss. Lai Fung Ping (BSCHCF-9707-Y3)
  • Miss. Cheung Stella Wing Nga (BSCHCF-9707-Y3)

Best Junior Team (Merit):

  • Mr. Lee Chun Yin (BSCHCF-9707-Y1)
  • Mr. Lee Ka Faa (BSCHCF-9707-Y1)
  • Mr. Kwong Yiu Hang Alvin (BSCHCF-9707-Y1)
  • Judge: Dr. Kelvin LEE and Dr. Andrew LUI
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 26/3/2012. Eight teams participated in the competition that ask the teams to solve up to six problems within 3 hours.

Two teams submitted solutions to all six problems and all the teams submitted for least two problems.

Winners ($1200 Cash Prize):

  • Mr. LUI Wing On Raytheon (BSc Hons in Computing 9707 Y3)
  • Miss. WONG Lai Shan Susan (BSc Hons in Computing 9707 Y3)
  • Miss. CHEUNG Wai Wong Jane (BSc Hons in Computing 9707 Y3)

First Runners Up ($500 Cash Prize):

  • Mr. CHAN Ka Chun (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
  • Mr. CHAN Kwun Tat Oscar (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
  • Miss CHEUNG Stella Wing Nga (BSc Hons in Computing 9707 Y2)

Second Runners Up ($300 Cash Prize):

  • Mr. WONG Kwok Wai (BComp Hons in IT Y2)
  • Mr. SIT Kwok Ho (BComp Hons in IT Y2)

  • Judge: Dr. Kelvin LEE
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held on 1/4/2011. Nine teams participated in the competition that ask the teams to solve up to five problems within 3 hours.

Winners ($900 Cash Prize):

  • Mr. LUI Wing On (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
  • Ms. WONG Lai Shan (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
the caption is Winners
Winners

First Runners Up ($500 Cash Prize):

  • Mr. HUI Hing Ho, Hanon (BSc Hons in Computing 9707 Y3)
  • Mr. LAU Wai Yuen, Andrew (BSc Hons in Computing 9707 Y3)
  • Mr. LEE Hon Kei, Ryan (BSc Hons in Computing 9707 Y3)

Second Runners Up ($300 Cash Prize):

  • Mr. FUNG Yin Chun (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Mr. CHAN Kwun Tat (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Mr. CHAN Ka Chun (BSc Hons in Computing 9707 Y1)

  • Judge: Dr. Kelvin LEE
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

The OUHK computer programming contest was held in 31/3/2010. Over 10 teams participated in the competition that ask the teams to solve up to five problems within 3 hours.

Winners ($1200 Cash Prize):

  • Mr. FUNG Alan (BSc Hons in Computing 9707 Y3)
  • Ms. WONG Sau Yee Trista (BSc Hons in Computing 9707 Y3)
  • Ms. MOK Siu Ling Lily (BSc Hons in Computing 9707 Y3)
the caption is Winners
Winners

First Runners Up ($500 Cash Prize):

  • Mr. CHENG Yat San (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Mr. LUI Wing On (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Mr. HUNG Kam To, Kato (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
the caption is Winners
Winners

Second Runners Up($300 Cash Prize):

  • Mr. WU Hung Fai, Billy (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
  • Mr. CHAN Wing Kam, Henry (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
  • Mr. FUNG King Ho, Chris (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
the caption is Winners
Winners


  • Judge: Dr. Kelvin LEE
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

On Wednesday 26/3/2009, over 12 teams of 3 students joined the contest and spent four hours to solve a set of programming problems.

Winners ($1200 Cash Prize):

  • Mr. Fung Alan (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
  • Ms. Wong Sau Yee, Trista (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
  • Mr. Suen Ching Wai, Ben (BSc Hons in Computing 9707 Y2)
the caption is Winners
Winners

First Runners Up ($500 Cash Prize):

  • Mr. Wu Hung Fai, Billy (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Mr. Chan Wing Kam, Henry (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Mr. Fung King Ho, Chris (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
the caption is Winners
Winners

Second Runners Up ($300 Cash Prize):

  • Mr. Yeung Wing Hong, Ken (BComp Hons in Internet Technology Y2)
  • Mr. Tsang Ka Ming, Eddy (BComp Hons in Internet Technology Y2)
  • Ms. Yee Choi Wa, Starry (BComp Hons in Internet Technology Y2)
the caption is Winners
Winners

  • Judge: Dr. Kelvin LEE
  • Sponsor: Dr. Andrew LUI

Winners:

  • Ms. Mok Siu Ling, Lily (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Ms. Chan Hoi Ting, Peggy (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Ms. Wong Sau Yee, Trista (BSc Hons in Computing 9707 Y1)

First Runners Up:

  • Mr. Lai Hong Yee (BSc Computer Eng Y2)
  • Mr. Ho Kin Sang (BSc Computer Eng Y2)
  • Mr. Lee Yee Yan, William (BSc Computer Eng Y2)

Second Runners Up:

  • Mr. Suen Ching Wai, Ben (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Mr. Fung Alan (BSc Hons in Computing 9707 Y1)
  • Mr. Tang Chun Yeung (BSc Hons in Computing 9707 Y1)

Copyright (c) 2011 - 2020

Designed by Dr. Andrew Kwok-Fai LUI
The Computing Programme Team, School of Science and Technology, The Open University of Hong Kong, Homantin, Kowloon, HK
Computing Team Hotlines [Phone] 2768-5904 [Fax] 2789-1170 [Email] cteam@ouhk.edu.hk

Terms and Conditions of Use ยท Acknowledgement